Co każdy Zgorzalanin wiedzieć powinien? - w miarę kompleksowo o statusach inwestycji w Zgorzale.
We wtorek 10 grudnia odbyło się spotkanie p. wójt Marty Maciejak z sołtysami gm. Lesznowola. W niewielkiej co prawda części, ale dotyczyło również sytuacji budżetowej gminy Lesznowola, w tym spodziewanych inwestycji na terenie sołectwa Zgorzała, w związku z czym przekazuję Państwu w telegraficznym skrócie główne tezy z tego spotkania:
- Budżet gminy na rok 2025 pozostaje na zbliżonym poziomie co tegoroczny, budżet inwestycyjny wyniesie ok. 65 mln zł, jednakże praktycznie całość pochłonie zapłata w 2025 r. za inwestycje wykonane w 2024 r. (ul. Wilgi ok 13 mln zł, ul. Słojewskiego 6 mln, Krzywa 8,5 mln, Fabryczna 16 mln) - w taki niestety sposób blisko rok temu podpisano umowy. #pdk
- Rok 2025 w zakresie budżetu ma być okresem stabilizacji lub redukcji kosztów na korzyść wydatków majątkowych (czyli np. inwestycji w infrastrukturę).
- W ostatnich miesiącach na terenie gminy wykonano pomiary natężenia ruchu na głównych gminnych ulicach. Wyniki wskazały, że największy ruch panuje na ulicach: Kieleckiej (odcinek od Krasickiego do Kukułki), Plonowej (Nowa Wola) i Gogolińskiej (odcinek od Kormoranów do granicy Warszawy). Dane te posłużą do określenia priorytetowych inwestycji drogowych na terenie gminy Lesznowola, w związku z czym ulica Kielecka we wskazanym odcinku znalazła się w budżecie inwestycyjnym gminy na rok 2025. Co do ul. Gogolińskiej, moim zdaniem, na horyzoncie pojawiła się realność jej budowy.
- W planach inwestycyjnych, co prawda administracyjnie z terenu Nowej Woli, ale z obszaru nowych osiedli, jest również budowa ulicy Mieczyków, którą gmina zgłosiła do uzyskania subwencji w programach rządowych.
- Teren do celów edukacyjnych, czyli pod budowę szkoły: w ostatnich tygodniach miało miejsce spotkanie zarządu gminy z właścicielem działki (nr 159/2), o której kupno jako sołectwo wielokrotnie występowaliśmy. Właściciel zmienił stanowisko - pierwotnie miało dojść do wymiany gruntu na inny należący do gminy, obecnie oczekuje transakcji gotówkowej, jednakże rozbieżność co do kwot jest na tyle duża, że do nabycia gruntu nie doszło. Na tapecie są jeszcze 3 inne potencjalnie dobre działki, więc zakup terenu pod przyszłą szkołę nie jest kwestią “czy”, ale “kiedy”?
W minioną środę 11 grudnia odbyłem również spotkanie z kierownik RDM, p. Karoliną Pichnej, w sprawach infrastruktury drogowej w Zgorzale. Oto co mam Państwu do przekazania.
- Bieżące sprzątanie ulic:
- kolejny raz zgłosiłem konieczność opracowania przez RDM standardu czyszczenia ulic i ogólnodostępnego harmonogramu prac. Takie działania nie zostały jednak dotychczas podjęte.
- poprosiłem o interwencyjne sprzątanie głównych ulic gminnych w Zgorzale, które miało miejsce 12 grudnia.
- Trasy autobusów szkolnych oraz miejsca odbioru uczniów:
- 3 grudnia skierowałem do RDM, kopia ZOPO, pismo z zapytaniem o plany obu instytucji związane z nadchodzącą zmianą w układzie drogowym Zgorzały (otwarcie ul. Wilgi i Storczykowej) z sugestią opracowania nowego układu przystanków oraz trasy przejazdu autobusów na obszarze Zgorzały.
- chodzi o to, aby wykorzystać istniejące dwa ronda (przy Lewiatanie oraz nowe przy Wilgi) do zawracania autobusów w przypadku obecnych tras, ewentualnej ich modyfikacji i skierowaniu autobusów ul. Wilgi, oraz konieczności zabezpieczenia miejsc przystanków barierkami ochronnymi.
- uzyskałem informację, że RDM pomoże w zabezpieczeniu przystanków po ewentualnej korekcie tras autobusów przez ZOPO.
- w związku z powyższym planuję w oddzielnym wpisie 1. wysłuchać Państwa propozycji w tym zakresie, 2. przekazać je ZOPO w celu korekty miejsc przystanków i tras autobusów.
- Ulica Wilgi
- nawierzchnia ulicy jest już wykonana, pozostał montaż oznakowania i uruchomienia oświetlenia. Wykonawca zgodnie z umową ma na to czas do końca stycznia 2025 r. i do tego momentu ulica pozostaje formalnie placem budowy.
- wszelkie zgłaszane przez mieszkańców zniszczenia lub uszkodzenia zostaną do tego czasu usunięte, a nawierzchnia ulicy wyczyszczona.
- na połączeniu starego i nowego odcinka jezdni istnieje 2-3 centymetrowy próg. RDM nie wie, czy wykonawca wykona miejscowe frezowanie asfaltu czy podniesie kostkę, w każdym razie próg zostanie usunięty.
- wiosną po stronie południowej nowego odcinka Wilgi (między lampami) oraz wokół nowego ronda zostaną nasadzone drzewa z programu nasadzeń zastępczych. Poprosiłem, aby dopilnowano by drzewa były odpowiedniej wielkości i grubości.
- omówiliśmy status wyznaczenia trzech przejść dla pieszych wnioskowanych przez radnego K. Tkaczyka.
- na wysokości OK2 - przejście będzie możliwe do wykonania po cofnięciu przez wspólnotę ogrodzenia i bramy.
- na wysokości pawilonów - przejście możliwe będzie do wykonania po zakończeniu prac, których termin nie jest znany (inwestycja prywatna).
- na wysokości os. Bocian - podobnie jak z OK2, wymagane są dalsze ustalenia ze wspólnotą.
- Ulica Gołębia
- zebranie wiejskie z września protokołem złożyło wniosek o wykonanie utwardzenia fragmentu ulicy pomiędzy nowym asfaltem, a ul. Cyraneczki. Utwardzenie kruszywem zostało wykonane 12 grudnia.
- gmina w chwili obecnej dysponuje pasem drogowym o szerokości jedynie 3 m, w związku z czym do momentu doprojektowania tego fragmentu i uzyskania ZRID, jezdnia ta nie będzie szersza - uprzejmie proszę mieszkańców o korzystanie z możliwości przejazdu w sposób rozsądny i z uwzględnieniem ruchu pieszych.
- Ulica Gogolińska
- wg pomiarów natężenia ruchu, odcinek Gogolińskiej do granicy Warszawy, pomimo szutrowej nawierzchni, jest jedną z najbardziej ruchliwych dróg w gminie. Wyniki pomiarów ruchu potwierdzają to o co od lat wraz z radnym K. Tkaczykiem walczyliśmy i realnie przybliża nas do zbudowania przez gminę tej kluczowej dla nas inwestycji. To automatycznie nie oznacza, że będzie to miało miejsce w 2025 r., ale w zależności od poprawy sytuacji budżetowej, być może wkrótce stanie się realne.
- zgłosiłem konieczność naprawy nawierzchni łącznika Gogolińskiej z ul. Rajskich Ptaków, co zostanie wykonane na dniach.
- poruszyłem też problem braku wykonania powyższego łącznika w postaci pełnowartościowej ulicy. Uzyskałem informację, że gmina ma trudności z wyegzekwowaniem wielokrotnie aneksowanej umowy z deweloperem, jednakże podejmie kroki, aby łącznik powstał. Brak tu jednak jednoznacznej deklaracji terminu.
- poruszyłem również propozycję mieszkańców, aby utwardzony został odcinek Gogolińskiej od ul. Jaskółki w kierunku Al. Zgody - odcinek ten stanowi szlak pieszy do stacji PKP Nowa Iwiczna, z którego mieszkańcy intensywnie korzystają. W najbliższych dniach napiszę w tej sprawie formalny wniosek do wójt.
- Ulica Jemiołuszki
- w budżecie gminy 2025 r. wreszcie znalazły się środki na budowę oświetlenia na tej ulicy, co w pewnym stopniu powinno poprawić bezpieczeństwo pieszych w strefie zamieszkania z dużym ruchem drogowym (patrz, wyniki pomiarów natężenia ruchu na Gogolińskiej - to mniej więcej ten sam ruch).
- poprosiłem, aby montaż oświetlenia odbył się ASAP z uwagi na panujące na zewnątrz zimowe warunki i bezpieczeństwo pieszych. Prawdopodobnie będzie to miało miejsce na koniec stycznia.
- Ulica Przepiórki
- poprosiłem o ponowne utwardzenie pieszego odcinka od Lewiatana do os. Magnolia. W tej sprawie napiszę formalny wniosek do p. wójt.
- przy ulicy Przepiórki trwają budowy sporych osiedli (po stronie Nowej Woli oraz pomiędzy Przepiórki i Wilgi w Zgorzale). Mieszkańcy zgłaszali zasadne obawy, że ciężki sprzęt budowlany niszczy, rozjeżdża i brudzi nowe ulice (Storczykową, Gołębia, Wilgi), na którą czekaliśmy wiele lat. Uzasadnione jest więc, że sprzęt powinien dojeżdżać do placów budów alternatywnymi trasami. Gmina rozważy inne opcje i wróci do z ewentualnymi rozwiązaniami.
- Ulica Kormoranów
- trwa projektowanie ulicy, które miało zakończyć się do końca października.
- w czerwcu mieszkańcy wnieśli do projektu uwagi co wydłużyło proces o kilka miesięcy.
- Poprosiłem o przekazanie części projektu dotyczącej skrzyżowania Wilgi / Kukułki / Kormoranów w obszarze działki nr 177/2, tak aby pozostałą poza pasem drogowym część działki przeznaczyć do zagospodarowania na skwer.
- Ulica Kukułki
- w związku z tym, że dotychczas ul. Kukułki była jedyną ulicą w obszarze nowych osiedli, nie mogła być poddana żadnym bieżącym naprawom, pomimo wieloletniej nadmiernej eksploatacji (ciężarówki) i regularnego jej niszczenia.
- po otwarciu ulicy Wilgi sytuacja ulegnie zmianie i pozwoli to wykonać naprawy bieżące nawierzchni jezdni ul. Kukułki.
- ustaliliśmy, że wystąpię w tej sprawie z formalnym wnioskiem, natomiast uprzedziłem, że naprawy muszą być wykonywane w sposób przemyślany i w jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców sposób.
- poruszyłem również konieczność połączenia odwodnienia ulicy Kukułki z ulicą Wilgi, które w wyniku zaszłości nie są połączone, a którego brak powoduje, że zalewana jest prywatna ulica Jeżyka. W tej sprawie wystąpię z formalnym wnioskiem do wójt.
- Postępu:
- poinformowałem o wniosku z zebrania sołeckiego do starostwa w sprawie wdrożenia rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa ruchu na tej ulicy (chodnik po stronie zachodniej, wyznaczenie przejść dla pieszych oraz świateł dyscyplinujących kierowców) z prośbą o koordynowanie tych zagadnień z władzami powiatu.
- rondo na skrzyżowaniu ulic Postępu i Storczykowej wreszcie uwzględniono w budżecie powiatu na rok 2025. Jest to bardzo dobra wiadomość, jednakże czas budowy stanowić będzie dla mieszkańców utrudnienie, w związku z czym złożymy wniosek o budowę ronda w warunkach przejezdności.
- przy okazji informuję, że w dn. 16 stycznia wraz z radnym K. Tkaczykiem i wójt Nowej Woli K. Kurkiewicz idziemy do wicestarosty M. Sulimowicz odpowiedzialnej za drogownictwo, aby omówić te oraz inne drogowe powiatowe tematy z naszego obszaru (Zgorzała, Nowa Wola).
- Ulica Kielecka
- może nie wszyscy jeszcze wiedzą, odcinek ulicy od Krasickiego do Al. Zgody w 2025 r zostanie przebudowany. Powstanie nowa jezdnia, chodnik oraz ścieżka rowerowa.
- z uwagi na fakt, że projekt “ma już swoje lata” i pochodzi z 2018 roku, poprosiłem o przesłanie jego kopii w celu wniesienia aktualizacji, np. wykonania nawierzchni z asfaltu.
- osobnym tematem jest umieszczenie na rondzie k. Lewiatana znaku świetlnego Zgorzała sfinansowanego ze środków zewnętrznych pozyskanych przez mieszkańców. Środki takie podlegają również ustawie o środkach publicznych, machina urzędnicza mieli je od kilku miesięcy w związku z czym poinformowałem o konieczności pilnego zamknięcia tematu pod groźbą ryzyka utraty tych środków. Andrzej Parafian wystosował do zarządu gminy stosowny wniosek z prośbą o ostateczne zamknięcie tematu.
- Al. Zgody
- odcinek od ul. Cisowej do ul. Kieleckiej jest niedoświetlony. Zgłosiłem temat, RDM ma się zastanowić, czy umieścić dodatkowe lampy czy tylko oprawy. Będę informować na bieżąco.
- poprosiłem również o uwzględnienie odcinka ulicy od Kieleckiej do Modrzewiowej w planie bieżących napraw nawierzchni, przy czym, co dla mnie jest oczywiste, nie może się to odbyć w tym samym czasie co przebudowa ulicy Kieleckiej.
- Inne
- Brudne rondo Zgorzała u zbiegu Karczunkowskiej i Postępu, którego zarządcą jest GDDKIA. RDM wystąpi do zarządcy o oczyszczenie ronda.
Dla ułatwienia Państwa orientacji, na mapce ilustrującej na czerwono zaznaczyłem inwestycje i przebudowy, na żółto naprawy, zielono teren edukacyjny plus skwerek, na czarno place budów deweloperów i proponowaną trasę dojazdu.
Przemysław Abram
sołtys