Tory aglomeracyjne oraz inwestycje towarzyszące
Szanowni Mieszkańcy,
Spółka PKP PLK S.A. zapowiada przeprowadzenie wkrótce konsultacji związanych z zakończeniem tworzenia studium dla projektu "Dobudowa torów aglomeracyjnych na odcinku Warszawa Al. Jerozolimskie - Piaseczno wraz z połączeniem do Konstancina – Jeziornej" ( Strona projektu - w momencie publikacji tego newsa strona PKP PLK nie działa ze względu na przekroczone limity danych także nie można zapoznać się z projektem ). W ramach tworzenia tej dokumentacji udało nam się dodać malutki kamyczek (tutaj więcej o naszych kamyczkach -> KAMYCZYKI) w postaci przejścia pieszego z rampami (dla wózków i rowerów) -> PREZENTACJA PKP PLK strona 29. To jednak nie koniec, gdyż teraz rozpoczną się konsultacje. Projekt ten ma rozwiązać problem korków na ulicach Słonecznej (strona 22) i Krasickiego (strona 21), zakłada bowiem powstanie skrzyżowań bezkolizyjnych. W Nowej Iwicznej ma powstać wiadukt kolejowy (pociągi będą przejeżdżać powyżej drogi). Remont linii LK8 od Warszawy Zachodniej do Radomia w ostatnich miesiącach był na ukończeniu i obecnie trasa ta jest dostosowana do prędkości 160km/h, choć jeszcze żaden przewoźnik nie korzysta z tej prędkości. Teraz trwają przymiarki do nowego remontu i modernizacji, których należy się spodziewać po roku 2030. W związku tym projektem, dla naszego odcinka wkrótce zostaną ogłoszone konsultacje z PKP PLK. Warto zapoznać się z prezentacją przygotowaną przez firmę BBF na zlecenie PKP PLK i przygotować swoje uwagi. Moim obszarem zainteresowania jest oczywiście przejście piesze w ciągu ulic Jaskółki - Graniczna i chciałbym, by rampy były tak wyprofilowane, aby schodziły się z ulicami okolicznymi:
Powyższa propozycja zakłada główne ciągi z ulicą Graniczną oraz z ulicami Gogolińską i Jaskółki. Trzeba taki plan jednak dostosować do istniejącego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Przerywaną linią zaznaczyłem obecnie planowane ulice w MPZP, które mogłyby kolidować z rampami (muszą one być odpowiednio długie - tak, aby kąt nachylenia był akceptowalny). Uważam, że propozycja ramp wzdłuż torów nie będzie optymalna i skoro mamy robić tak duży remont, to warto go zrobić dobrze. Wymaga to szerokiej współpracy gminy Lesznowola i PKP PLK, bo jeśli tego nie zrobimy dobrze teraz, to zostaniemy z rozwiązaniem, które może będzie lepsze niż stan obecny, ale na pewno nie będzie najlepszym z możliwych. Oczywiście, powyższa propozycja to jedynie szkic i pewna idea, chciałbym więc poznać Wasze zdanie, jak również zdanie mieszkańców Nowej Iwicznej i Mysiadła, bo ich też będzie ta zmiana w znacznym stopniu dotyczyć. Ogólnie rzecz biorąc, im lepiej zrobimy ten przejazd dla rowerów, tym chętniej nasz wewnętrzny, lokalny transport będzie tymi rowerami, rolkami, hulajnogami, one-wheel'ami i wszelkimi innymi tego rodzaju pojazdami będzie realizowany. Jak tylko pojawi się konkretny termin konsultacji, to będę o tym informował na dostępnych forach.
Ten plan uważam za realny do zrealizowania, zanim PKP PLK wdroży koncepcję 4 torów - i jako społeczność powinniśmy zrobić wszystko, aby to osiągnąć. Dlaczego jest to realne? Ponieważ wraz z tym projektem należałoby doprowadzić chodniki do północnej strony peronów PKP Nowa Iwiczna i wybudować na nie wejścia. Ucywilizuje to sytuację, w której codziennością jest dzikie przekraczanie torów, aby wejść na perony od północnej strony. Właśnie w tym połączeniu tego przejścia z poszerzonym dostępem do stacji PKP Nowa Iwiczna upatruję szansy na realność tego projektu, jeszcze przed planowaną budową torów aglomeracyjnych, a swoją ocenę opieram na wyniku bezpośrednich rozmów, jakie przeprowadziliśmy razem z Przemysławem Abramem (zresztą na moje zaproszenie, w swoim domu), z przedstawicielami PKP PLK, między innymi panem Rafałem Banaszkiewiczem, Dyrektorem Biura Przygotowania Inwestycji. Właśnie taki sposób przedstawienia kompleksowego problemu - usprawnienia komunikacji wewnątrz gminy oraz dostępu do stacji PKP Nowa Iwiczna, daje nadzieję na szybsze jego rozwiązanie.
Na teraz proszę o Waszą analizę i opinię w sprawie powyższej propozycji.
Z wyrazami szacunku,
Konrad Tkaczyk